Browse By

Przełęcz Lubawska końcem Karkonoszy

Karkonosze.

Karkonosze.

Dla wielu osób wspomniana w tytule Przełęcz Lubawska jest jednym z charakterystyczniejszych miejsc wyznaczających symboliczną granicę Karkonoszy. Przełęcz ta jest miejscem znajdującym się w południowej części Kotliny Kamiennogórskiej. Znajdując się na granicy z sąsiadującymi z naszym krajem Czechami jest jednym z miejscem wyznaczonym na przejście graniczne, co jest na pewno dodatkowego rodzaju atrakcją. Właściwa przełęcz znajduje się na wysokości 516 m n.p.m. i jest położona pomiędzy Sudetami Zachodnimi a Sudetami Środkowymi. Przełęcz Lubawska jest miejscem charakteryzującym się stosunkowo dosyć poziomym podejściem oraz niezbyt stromymi skrzydłami. Jest jednym z największych obniżeń terenu na terenie całych Sudetów.

Swoją nazwę ?Lubawska? przełęcz zawdzięcza miejscowości Lubawka znajdującej się na rozległej wierzchowinie Brama Lubawska. Nazwa miejscowości miałaby się wywodzić od starosłowiańskiego wyrazu ?lubić?. Sama Lubawka ma do zaoferowania odwiedzającym ją gościom doskonale przygotowaną bazę noclegowo ? gastronomiczną oraz zabytki architektoniczne. Pośród tych zabytków znajdują się XVII wieczne kamienice miasteczka, kościoły, plebania oraz ratusz miasta. W miejscowości tej znajduje się też ciekawie prezentujący się zespół rezydencji opackiej, w którego skład wchodzi między innymi kościół, dawny pałac i oficyny.

Nieco na północ od przełęczy znajduje się Kamienna Góra, z której prowadzi droga do Trutnova oraz szlak kolejowy z Jeleniej Góry. Naturalnie zarówno na terenie Kamiennej Góry jak i Jeleniej Góry do dyspozycji odwiedzających te miejsca turystów są oferowane tanie kwatery Jelenia Góra.  Poza typowymi kwaterami turystycznymi cały obszar Bramy Lubawskiej dysponuje doskonale przygotowanymi schroniskami oferującymi przyjemny i bezpieczny wypoczynek podczas naszych wędrówek górskich w tym regionie. Przez przełęcz prowadzi również szlak turystyczny będący fragmentem zielonego szlaku wiodącego z Kowar w pasmo górskie Zawory. Wędrówka takim szlakiem w letni, upalny dzień będzie dla wielu osób stanowiła dość ekstremalne przeżycie dotaczające i pozwalające zapoznać się z nie tylko z urokami, ale też z pewnym trudem pokonywania tego rodzaju miejsc. Oczywiście dla turysty odwiedzającego to miejsce raz do roku lub jeszcze rzadziej jest to bez wątpienia przeżycie, które na długo zapadnie w jego pamięci.

Jedną z ważniejszych cech tego terenu jest jego ukształtowanie będące w przeszłości wykorzystywane w celach strategiczno ? militarnych. Miejsce to odegrało jedną z ważniejszych ról w okresie trwania wojen husyckich prowadzonych na tle religijnym w formie krucjat. Warto w tym miejscu wspomnieć, że swojego czasu również Kamienna Góra pełniła rolę twierdzy, której zadaniem była obrona drogi wiodącej przez przełęcz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *