Browse By

Przełęcz Szklarska początkiem Karkonoszy

Przełęcz Szklarska.

Przełęcz Szklarska.

Jeszcze do1946 roku góry, które w dniu dzisiejszym są znane pod nazwą Karkonoszy nosiły nazwę Gór Olbrzymich. Swoja wcześniejszą nazwę zawdzięczały miedzy innymi temu ze są one jednym z najwyższych pasm górskich w polskich Sudetach. Ich najwyższym szczytem jest Śnieżka mierząca 1602 m n.p.m. Wyższym szczytem na terenie naszego kraju są jedynie doskonale znane nam wszystkim Rysy. Poza faktem, że jest to stosunkowo dość dobrze znane pasmo górskie należy również podkreślić to, że uchodzą one również za jedne z najpiękniejszych w Polsce. Pasmo Karkonoszy znajduje się na terenie Sudetów Zachodnich i jest wliczane do ich centralnej części. Ze strony północnej pasmo to graniczy z Kotliną Jeleniogórską zaś ze strony południowej znajduje się rozległe Podgórze Karkonoskie. Ze wschodu pasmo graniczy z Bramą Lubawską z zachodu natomiast znajduje się Przełęcz Szklarska ogólnie uważana za początek Karkonoszy.

Niesamowicie duże bogactwo krajobrazu oraz mnóstwo wyjątkowo ciekawych i bardzo atrakcyjnych miejsc znajdujących się w tym regionie stało się przyczyną dużego zainteresowania ze strony coraz liczniejszego grona turystów, zarówno tych pochodzących z naszego kraju jak i z poza granicy. Wchodząc w Karkonosze od tej strony staje przed nami możliwość podziwiania pasma górskiego ciekawie ułożonego i oferującego wiele wspaniałych i nader oryginalnych miejsc. Znajdują się tu doskonale przygotowane ścieżki piesze, które mogą przemierzać zarówno osoby z większym wtajemniczeniem w tajniki turystyki górskiej, jak i te dostępne dla typowych amatorów rozpoczynających dopiero, co swoją przygodę na szlaku górskim. Oczywiście jednym z podstawowych warunków udanej wycieczki i łatwiejszego pokonania szlaku jest posiadanie odpowiedniego obuwia. Błędem jest na pewno wyjście na szlak w sandałkach lub innym podobnego rodzaju obuwiu, co nasze stopy odczują już po kilkudziesięciu metrach pokonanego przez nas szlaku.

Sama Przełęcz Szklarska jest dużym obniżeniem terenu znajdującym się na wysokości 886 m umiejscowionym pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi. Przez przełęcz przebiega wciąż czynna linia kolejowa biegnąca z Pragi do Wrocławia. Jako ciekawostkę można tu dodać, że właśnie w tym miejscu znajduje się najwyżej położona w naszym kraju stacja kolejowa, którą jest stacja Jakuszyce. Do niedawna w miejscowości tej znajdowało się również przejście graniczne. Poza linią kolejową przez przełęcz biegnie również droga E-65 ze Szklarskiej Poręby do Harrachowa. Przejeżdżając przez Szklarską Porębę do naszej dyspozycji są oferowane doskonale przygotowane noclegi szklarska poręba. Poziom usługi oraz standard obsługi stoi na najwyższym poziomie europejskim, poza noclegami miejscowość oferuje także doskonale przygotowaną bazę gastronomiczną, w której znajdziemy oryginalne i smaczne dania regionalne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *