Browse By

Śnieżka w Karkonoszach

 

Śnieżka w Karkonoszach.

Śnieżka w Karkonoszach.

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów. Jej charakterystyczny kształt wynika z tego, że jest zbudowana z dwóch różnych materiałów – w większości ze skał metamorficznych, lecz jedna część jest zbudowana z granitu. Śnieżka z niektórych stron jest niedostępna i stroma, a z innej strony łagodna i bezpieczna. Dla niektórych badaczy właśnie taki kształt szczytu jest przyczyną spekulacji o tym, czy jest to wygasły wulkan, jest to jednak nieprawdą.

Dla osób ceniących sobie walory turystyczno ? przyrodnicze tego miejsca liczy się jednak cos innego. Dzięki specyficznemu klimatowi panującemu w okolicach szczytu można spotkać w tym miejscu roślinność typowo alpejską. Średnia temperatura jest tu zazwyczaj stosunkowo niewielka, więc śnieg leży tam już od października, a topnieje dopiero w okolicach maja. Ze szczytu rozpościera się piękna panorama na okolicę, co przyciąga turystów, głównie z Polski, Czech i wielu innych krajów. Przy dobrych warunkach pogodowych widoczność wynosi aż dwieście kilometrów i więcej. Wyjątkowo charakterystycznym zjawiskiem dla Śnieżki są częste mgły i silne wiatry.

Na samej Śnieżce nie ma żadnych schronisk, jednak w pobliżu szczytu, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie znajdzie się wiele kwater oferujących wygodne i tanie noclegi góry. Będąc na Śnieżce warto odwiedzić restaurację znajdującą się w obserwatorium, gdzie serwowane są regionalne przysmaki. Na Śnieżce znajduje się również wyjątkowo urokliwa kapliczka św. Wawrzyńca, którą warto, a wręcz należałoby koniecznie odwiedzić przez wzgląd na jej ciekawą historię i przytulny, charakterystyczny dla lokalnej kultury wystrój. Ciekawym miejscem jest również budynek poczty czeskiej, gdzie znajduje się taras widokowy z piękną panoramą na pobliską okolicę. W miejscu tym możemy zakupić pamiątki oraz napić się czegoś ciepłego.

Jedną z ciekawostek stały się, organizowane od dwóch lat, zawody w noszeniu ciężarów. W zawodach może brać udział każdy, kto wyrazi chęć i zainteresowanie w ukazaniu swoich umiejętności. Atrakcją jest również czeski wyciąg na Śnieżkę. Jest to obecnie najstarszy wyciąg krzesełkowy w Czechach, który jest obecnie po gruntownej przebudowie. Od końca trasy wyciągu na szczyt Śnieżki idzie się około półtorej godziny, więc warto, chociaż raz skorzystać z tej atrakcji. Na Śnieżce można również zaobserwować wiele ciekawych zjawisk meteorologicznych, jak na przykład słupy świetlne. Śnieżka jest atrakcją turystyczną już od kilku wieków, bowiem pierwsze potwierdzone zdobycie szczytu miało miejsce już w 1577 roku, choć inne źródła mówią, że wchodzono tam już sto lat wcześniej. Obecnie dużo turystów przemierza okolice Śnieżki mniej lub bardziej przyjaznymi szlakami turystycznymi. Jeden z nich, czerwony, prowadzi na przełęcz Okraj oraz niezwykle malowniczą Równię pod Śnieżką, gdzie rośnie wiele zagrożonych i objętych ochroną gatunków roślinności. W okolicy znajduje się wiele miejsc wartych zobaczenia oraz imprez, w których warto uczestniczyć, jak na przykład doskonale znane dla wielbicieli kolarstwa górskiego kolarski wyścig na najwyższą górę Karkonoszy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *