Browse By

Śnieżne Kotły turystycznie

Śnieżne Kotły.

Śnieżne Kotły.

Wybierając się na zwiedzanie zachodniej części Karkonoszy nie sposób nie wspomnieć o znajdującym się w tym regionie miejscu, jakim są Śnieżne Kotły. Chcąc w nieco dokładniejszy sposób nakreślić ich miejsce położenia możemy powiedzieć, że wspomniane Kotły znajdują się na tzw. ?Śląskim Grzbiecie? rozciągającym się pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem. Zgodnie z opinią wielu osób mających możliwość i na pewno niepodważalną przyjemność odwiedzenia tego miejsca uchodzi ona za jeden z doskonalszych punktów widokowych, który możemy spotkać w Karkonoszach. Z jego obszaru, bowiem roztacza się wyjątkowego rodzaju panorama na całe Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i Kaczawskie oraz Rudawę Janowickich. Co więcej przy odrobinie szczęścia podczas korzystnych warunków atmosferycznych istnieje możliwość zobaczenia Ślęży.

Dotrzeć w to miejsce możemy Głównym Szlakiem Sudeckim zwanym także czerwonym ? grzbietowym lub też od strony Hali pod Łabskim Szczytem którędy wiedzie szlak żółty oraz szlakiem zielonym. Przed udaniem się w drogę warto rozejrzeć się za kwaterami oferującymi tanie noclegi Szklarska Poręba stąd, bowiem najlepiej rozpocząć naszą wędrówkę. Oczywiście wybierając kwaterę w Szklarskiej Porębie warto nieco bliżej się przyjrzeć atrakcjom tego miejsca. Szklarska Poręba, bowiem oferuje swoim gościom nie tylko doskonale przygotowaną bazę restauracyjno ? noclegowa, ale także cały szereg atrakcji turystycznych, do których należą miedzy innymi Wodospad Szklarki czy też Wodospad Kamieńczyka.

Docierając w miejsce Śnieżnych Kotłów mamy możliwość obejrzenia i podziwiania dwóch doskonale wykształconych kotłów polodowcowych, które zachowały wyśmienicie zachowane formy glacjalne. W obszarze terenu Dużego Kotła nazywanego także Kotłem Wschodnim znajdują się urokliwie położone Śnieżne Stawki. Wraz z nieco mniejszym Małym Kotłem nazywanym też Kotłem Zachodnim wchodzą w skład rezerwatu przyrody o charakterze ścisłym, jego ogólna powierzchnia wynosi ok. 130 ha.

Decydując się na wejście na punkt widokowy, którym jest ?Czarcia Ambona? możemy spojrzeć w głąb dna obu kotłów górskich. Nie bez znaczenia jest wspomniana nazwa, ale najlepiej wiedzą o tym wszyscy Ci, którzy stanęli na tym punkcie widokowym, wymagającym na pewno nie lada odwagi. Pionowe ściany kotłów dochodzą, bowiem a według niektórych źródeł nawet przekraczają granice 200 metrów! Także położenie krawędzi górnej Kotła Wschodniego daje dużo do myślenia przed wyruszeniem w drogę w to miejsce, znajduje się ona, bowiem na wysokości 1490 m n.p.m. Mijane po drodze punkty widokowe oferujące nam niezapomniane widoki będą w stanie wynagrodzić nam każdy trud włożony w pokonanie trasy wiodącej w miejsce Śnieżnych Kotłów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *