Browse By

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki.

Wodospad Szklarki.

Dla wszystkich osób odwiedzających Szklarską Porębę i ceniących sobie w mniejszym lub większym stopniu atrakcje krajoznawcze, miejscem szczególnie godnym polecenia jest Wodospad Szklarki. Wodospad ten jest drugim pod względem wielkości wodospadem znajdującym się w regionie Karkonoszy. Prym wiedzie Wodospad Kamieńczyka z 27 metrową wysokością. W przypadku Wodospadu Szklarki wysokość przekracza nieco 13 metrów. Sam wodospad znajduje się natomiast na wysokości 520 m. n.p.m. Jego położenie w Wąwozie Szklarskim na potoku Szklarka zapewnia dostarczenie wielu niepowtarzalnych widoków. Wodna kaskada wodospadu tworzy niejako rozłożony wachlarz, co jest jego szczególną atrakcją. Szeroki próg wody u góry zwęża się w znaczny sposób ku dołowi tworząc specyficznego rodzaju widok. Spadająca woda w tym miejscu tworzy tak zwany ?kocioł eworsyjny?, jest to możliwe dzięki spiralnym ruchom spadającej wody w pewnej wysokości. Dodatkową atrakcją tego miejsca są duże marmity będące pozostałością polodowcową w postaci wyjątkowo okazałych wgłębień.

Miejsce to znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, stanowiąc jedną z jego większych atrakcji. Nieopodal wodospadu znajduje się zmodernizowany i dobrze przygotowany parking, z którego istnieje możliwość bezpiecznego dotarcia na platformę widokową. W bliskim sąsiedztwie wodospadu znajduje się schronisko ?Kochanówka?. Samo schronisko jest także ciekawym i malowniczo położonym obiektem gwarantującym pełen relaks i doskonały wypoczynek. Sam obiekt miałby powstać w drugiej połowie XVII wieku. Wypoczynek w takim miejscu pozwala na pewno na beztroski relaks i spokojne podziwianie otaczającej nas zewsząd karkonoskiej przyrody. Malownicze położenie Szklarki i bliskość trasy, którą jest krajowa trójka czynią z niego jedne z najchętniej odwiedzanych miejsc. Jego popularność i chęć odwiedzenia wynika również z tego, że miejsce to znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Szklarskiej Poręby, która wszystkim swym gościom oferuje tanie i doskonale przygotowane kwatery Szklarska Poręba.

Decydując się na dotarcie w to miejsce ze Szklarskiej Poręby do naszej dyspozycji mamy możliwość dojechania samochodem lub dotarcia pieszo. Od samego centrum dzieli nas bowiem trasa długości ok. 2,5 km. Decydując się na wędrówkę pieszą powinniśmy wybrać malowniczy zielony szlak wiodący wzdłuż rzeki Kamienna.  Miejsce to jest z całą pewnością jednym z obowiązkowych punktów do zwiedzenia dla wszystkich osób, które chociażby na krótką chwilę znalazły się w Szklarskiej Porębie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *