Browse By

Plisko i Babia Góra

Noclegi w górach - Babia Góra.

Noclegi w górach – Babia Góra.

Tereny Beskidu Żywieckiego często są niedoceniane przez turystów, bardzo niesłusznie. Mało z nas wie, że jest to drugie pod względem wielkości pasmo górskie w całej Polsce, ustępujące miejsca tylko Tatrom. Najwyższy szczyt na tych terenach to Diablak, liczący sobie ponad tysiąc siedemset metrów nad poziomem morza, znajdujący się w obrębie słynnego masywu górskiego o wdzięcznej nazwie Babia Góra. Dzięki swojej wysokości szczyt może pochwalić się chlubną przynależnością do Korony Gór Polskich.

Szczyt ten wyróżnia się oryginalną nazwą, którą tłumaczą okoliczne legendy ludowe. Co prawda ile ludzi, tyle podań istnieje na ten temat. Często kojarzy się Babę z kobietą – dlatego też niektóre legendy mówią o wzgardzonych miłościach czy skrywanych w tajemnicy kochankach. Możliwe jest też, że Baba w nazwie tego szczytu ma inne znaczenie. Na przestrzeni lat góra ta otrzymywała wiele innych nazw, takich jak „Królowa Beskidów”. Oprócz wspomnianego najwyższego szczytu w okolicy góry znajduje się wiele innych wzgórz i nieco mniejszych pagórków. Na tych terenach znajduje się również wiele jezior. Turyści na Babiej Górze zachwyceni będą tamtejszą florą, bowiem pokryta jest ona chronioną, rzadką roślinnością.

Na obszarze tego masywu górskiego utworzono Babiogórski Park Narodowy. Park ten jest doceniany nie tylko w Polsce został on, bowiem wpisany na listę UNESCO. Drugim, co do wielkości szczytem w tym obrębie jest Pilsko, położone w masywie Pilska. Pilsko liczy sobie ponad tysiąc pięćset metrów wysokości nad poziomem morza.  Sam szczyt Pilsko znajduje się w Słowacji, jednak część masywu jest położona po stronie polskiej. W jego regionie też przebiega granica między tymi dwoma państwami. Nieco niższym, o zaledwie dziesięć metrów, drugim wierzchołkiem Pilska jest Góra Pięciu Kopców.  Nazwa szczytu Pilsko i jej pochodzenie jest kwestią dyskusyjną. Może mieć związek z jakimś nazwiskiem, czynnością piłowania lub opijania się, czy też być formą zniekształcenia przymiotnika polski przez Słowaków.

Szczyt ten jest porośnięty głównie kosodrzewiną, jednak można tam spotkać wiele innych roślin, charakterystycznych wyłącznie dla terenów górzystych, jak i takich gatunków, które występują bardzo rzadko i w dużej części na tych terenach. Dzięki malowniczym panoramom na okoliczne góry tereny Pilska są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Zimą wiele osób udaje się na tamtejsze stoki. Turyści mogą spodziewać się również innych udogodnień, jak mnogie szlaki oraz schronisko PTTK, znajdujące się u podnóża szczytu zapewniającego wygodne i tanie noclegi w górach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *