Browse By

10 najpopularniejszych górskich miejscowości

Moment podejmowania decyzji odnośnie wyboru miejsca spędzenia upragnionego urlopu nie jest łatwym zadaniem ze względu na dużą ilość miejscowości wartych odwiedzenia i poświęcenia uwagi, ponieważ oferują atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu. Wśród wszystkich miejscowości w Polsce znaczną popularnością odznaczają się górskie miasta i wsie, gdzie co roku ogromna ilość turystów przyjeżdża w celu sprawdzenia czy świetne opinie krążące w sieci są rzeczywiście miarodajnym wskaźnikiem podejmowania właściwych wyborów odnośnie ciekawych turystycznych okolic. Powroty turystów do tej samej miejscowości górskiej pozwala wyciągnąć wniosek, iż zdecydowanie Polskie góry zachwycają swoim urokiem i nie sposób im się oprzeć. Toteż warto opisać chociaż 10 najciekawszych, a zarazem najpopularniejszych górskich miejscowości, które koniecznie trzeba zobaczyć.

1. ZAKOPANE

Numerem jeden wśród wszystkich górskich okolic są Zakopane czego dowodem jest liczba noclegów udzielona turystom przez ostatni rok kalendarzowy. Według ogólnych danych prawie 1,5 mln turystów co roku spędza kilka dni w „stolicy gór”. Różnorodność bazy noclegowej jest niezwykle zachęcająca ze względu na możliwość doboru miejsca noclegowego idealnie do własnych potrzeb. Różne style panujące wewnątrz ośrodków noclegowych w istotny sposób kształtują i wpływają na cenę za spędzoną dobę w pokoju hotelowym. Zakopane należące do Karpat prócz pięknych widoków gór mają szereg udogodnień dla przybyłych turystów. Przede wszystkim urzekające Krupówki są centrum zainteresowania oraz obiektem, w którym nieustannie dzieje się coś ciekawego. Wszystkie możliwe lokale z gastronomią znajdują się właśnie na Krupówkach co zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji na jakiego rodzaju posiłek warto się w danym momencie zdecydować. Na każdym kroku są rozstawione stoiska z drobiazgami i pamiątkami z Zakopanego. Niezwykle urokliwym akcentem rzucającym się jest kultura ludowa, która nadaje charakterystycznego wydźwięku, dzięki czemu Zakopane wyróżniają się znacząco na tle innych miast. Mieszkańcy dbają o zachowanie wyjątkowego stylu co widać po architekturze domów jednorodzinnych. Większość z nich jest zbudowana według tradycyjnych metod zgodnie ze stylem góralskim. Najwięcej domów to wille, w których można wynająć pokoje noclegowe. Takiego typu noclegi w Zakopanym są dużo tańsze od wynajęcia miejsc w pokoju hotelowym.

2. KRYNICA-ZDRÓJ

Pijalnia wody w Krynicy Zdrój - wakacje z noclegiem.

Pijalnia wody w Krynicy Zdrój – wakacje z noclegiem.

Drugą pozycję pod względem popularności górskich miast zajmuje Krynica-Zdrój. Słynie ono z uzdrowiska, które posiada bardzo ciekawą i barwną historię. Pozostałościami dawnych czasów jest przede wszystkim Dom Zdrojowy z pijalnią wody oraz salą bankietową. Popularność Krynicy-Zdrój wzrosła po zbudowaniu uzdrowiska, w którym dzięki korzystnemu wpływowi natury i czystemu powietrzu wiele osób z problemami zdrowotnymi poprawiało swój stan w czasie rekonwalescencji w uzdrowisku Krynica-Zdrój. Okolice miasta niezwykle przyjaźnie wpływają na dobre samopoczucie i pozwalają na szybki powrót straconych sił. Podświetlana fontanna nadaje wielkiego uroku Krynicy-Zdrój wieczorową porą. Wśród parków i ogrodów rozciągającymi się w centrum miasta przeplatają się pensjonaty z dużą ilością miejsc noclegowych. Z okien pensjonatów doskonale widać fontanny, rzeźby oraz ogromne połacie kwiatów zasadzonych między alejami spacerowymi. Ośrodki założone przez zacne osobowości z ubiegłych stuleci do dzisiaj odznaczają się świetnością i wyjątkowym stylem panującym w ośrodkach wypoczynkowych i pokojach noclegowych. Według podróżnych przybyłych do Krynicy-Zdrój to idealne miejsce na naładowanie baterii i powrót wigoru.

3. Ustroń

Kolejnym urokliwym i chętnie odwiedzanym miastem na liście jest Ustroń. To miasto podobnie jak Krynica-Zdrój znane jest ze zbawiennego działania leczniczego poprzez liczne uzdrowiska usytuowane w dolinie rzeki Wisły i towarzystwie gór Beskidu Śląskiego. Niegdyś mała góralska wioska teraz trzecie pod względem popularności miasto w górach. Początkiem rozwoju Ustronia było utworzenie osady książąt cieszyńskich, co istotnie wpłynęło na dalszy rozwój miejscowości. Aktualnie wiele drewnianych zabytkowych kościołów oraz liczne punkty służące poprawie kondycji zdrowotnej przyciąga rzesze turystów. Jednak nie jest to miasto jedynie dla schorowanych, lecz także dla ludzi aktywnych fizycznie, lubiących atrakcyjne rozrywki i nocleg w ośrodkach wypoczynkowych.

4. Karpacz

Czwartą pozycję zajmuje Karpacz. To idealne miejsce na krótki weekendowy pobyt, ze względu na tanią bazę noclegową i świetną przestrzeń do spędzania wolnego czasu na powietrzu. Szlaki turystyczne zachęcają turystów przybyłych do Karpacza do pieszych wycieczek i tras rowerowych. To wspaniała kraina dla osób poszukujących wrażeń i niezapomnianych emocji. W Karpaczu czekają kolejka tyrolska i wahadło. Dla głodnych wiedzy świetnym miejscem będzie Western City oraz liczne muzea. Tanie kwatery w górach to specjalność tego miasta.

5. Wisła

Nazwa miasta niczym rzeka przyciąga swoim pięknem i blaskiem. To rewelacyjne miejsce na spędzenie romantycznych chwil tylko we dwoje. Luksusowe apartamenty i wrażliwość artystyczna sprawiają, że Wisła jest miejscowością wyjątkową i niepowtarzalną. Czynią ją taką wodospady i jeziora mieniące się w słońcu oraz Zameczek Myśliwski Habsburgów. Dla fanów skoków narciarskich najważniejszymi punktami jest Skocznia im. Adama Małysza najlepszego polskiego skoczka, jak również Galeria jego trofeów. W Wiśle stoi jedyny w Polsce Adam Małysz wykonany z czekolady, inaczej mówiąc słodka rzeźba.

6. Solina

Kraina wodna rozciągająca się pomiędzy lasami to właśnie wizytówka Soliny. Zapora w samym centrum miasta koi zmysły turystów swoją delikatną bryzą. To świetna alternatywa na wypoczynek latem, gdyż jednocześnie jest dostęp do licznych wodnych zbiorników, a z drugiej strony można swobodnie wyruszyć w podróż po dzikich górach. Idealne połączenie szczególnie że noclegi również są tanie w porównaniu do dużej ilości czekających w Solinie atrakcji.

7. Bukowina Tatrzańska

Czyże była by Bukowina Tatrzańska bez term wodnych. Oto główny magnez przyciągający spragnionych relaksu i odprężenia podróżników. Wysoki standard hoteli z ofertą SPA to raj dla kobiet. Możliwość połączenia odpoczynku w specjalistycznym ośrodku oraz jazda na nartach zimą powodują, iż niewiele osób potrafi się temu oprzeć.

8. Szklarska Poręba

Wakacje w górach - nocleg w hotelu.

Wakacje w górach – nocleg w hotelu.

Przede wszystkim to Karkonosze są sprawcą tak szybkiego rozwoju Szklarskiej Poręby. Góry Izerskie jako część Sudetów chętnie odwiedzają miłośnicy wspinaczek i górskich wędrówek. Ogromnym atutem jest Wodospad Szklarski oraz Park Ducha Gór. Krucze Skały są zarówno charakterystyczne dla tej miejscowości jak Ogród Rzeźb. To i wiele innych niezwykłych ciekawych miejsc kryje w sobie Szklarska Poręba.

9. Świeradów-Zdrój

Architektura miasta zapada w pamięć na długo jako wyjątkowe miasto z przeszłością. Połączenie budowli z zamiłowaniem do lasu i natury okazało się być strzałem w dziesiątkę! Muzeum Myślistwa to nie lada gradka dla ludzi lasu z tradycją. Deptak uzdrowiskowy oraz Willa Fabrykanta zabierają dech w piersiach. Warto zostać choć na jedną noc i poczuć klimat jaki emanuje to piękne miasto.

10. Szczawnica

Pobyt w Szczawnicy daje doskonałą okazję, by bliżej poznać Pieniński Park Narodowy. Uzdrowisko w Szczawnicy było utworzone ze względu na rewelacyjny mikroklimat co do dziś nie zostało zmienione. Zwiedzenie zamków w Niedzicy i Czorsztynie to świetna alternatywa spokojnej rozrywki, tak jak podróż statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Atrakcje wodne to przede wszystkim przejażdżka łodzią lub kajakiem po Dunajcu. Nieustanną popularnością cieszy się jedna z najciekawszych atrakcji turystyczno-krajobrazowych Pienin, czyli spływ tratwami przełomem Dunajca na odcinku 20 km, który zapewnia moc niebywałych wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *