Browse By

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki, w najnowszych publikacjach nazywany również Beskidem Nadpopradzkim, rozciąga się generalnie pomiędzy dolinami Dunajca a Białej, które to od zachodu oddzielają go od Gorców, a od wschodu od Beskidu Niskiego. Przełomowa dolina Popradu, rozpoczynającego swój bieg w Tatrach Słowackich, dzieli pasmo Beskidu Sądeckiego na dwie odrębne grupy, nazywane od swych najwyższych wzniesień Pasmem Radziejowej i Pasmem Jaworzyny. Wracając jeszcze do Popradu, rzeki która to tworzy serce i krwiobieg regionu, jest to niezwykle ciekawy przypadek. Jak już wspominałem wcześniej Poprad bierze swój początek w Jeziorze Popradzkim (Popradske Pleso) po południowej, słowackiej stronie Tatr. Początkowo płynie na południe, dalej zakręca na wschód, opływa cały masyw tatrzański, po czym skręca na północ zbliżając się do naszej granicy. Po jej osiągnięciu płynie kawałeczek w kierunku północnym, ponownie zakręca na zachód, i jeszcze raz na północ, by ostatecznie w okolicy Starego Sącza połączyć swe wody z płynącym z północnych stoków Tatr Dunajcem. Na odcinku od Leluchowa aż do Piwnicznej na linii Popradu oparta została granica polsko-słowacka. Wartkie wody rzeki nadają się wyśmienicie do uprawiania turystyki kajkaowej, organizowane są również tutaj spływy pontonowe. Liczne płycizny owocują spiętrzeniem wód rzeki, a w wielu miejscach powstają bystrza, które to decydują o szczególnej atrakcyjności i powodują przypływ adrenaliny do krwi.

Najważniejszym miastem regionu, stolicą powiatu, centrum administracyjnym, handlowym i usługowym jest położony po północnej stronie masywu Nowy Sącz. Bezpośrednio sąsiaduje z nim inne ważne miasto, Stary Sącz, znane z ciekawych zabytków, legendy o Świętej Kindze, ale przede wszystkim z licznych wydarzeń kulturalnych, które mają tutaj miejsce. Najważniejszym z nich jest coroczny Festiwal Muzyki Dawnej, w lokalny krajobraz powoli wpisuje się już także odbywający się w Barcicach nad Popradem Festiwal Muzyki Bałkańskiej, Karpackiej i Cygańskiej „Pannonica”, którego to druga edycja miała miejsce w ostatni weekend wakacji. Beskid Sądecki cechuje się dużym zróżnicowaniem przyrodniczym, a jego leżące w nadpopradzkiej części tereny obejmuje Obszar Natura 2000 jako Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Ostoja Popradzka”. Niezwyle cenne są walory kulturowe regionu. Uważny turysta znajdzie tu stojące obok siebie zabytkowe cerkwie i kościoły, świadczące o sąsiedztwie, a nawet przenikaniu się różnych kultur. To właśnie tutaj, po Łabową na północy i Wierchomlę na południu gór, do czasu przeprowadzonej w latach powojennych „Akcji Wisła”, sięgała granica zasięgu rusińskiej grupy ludności nazywanej Łemkami, od czego cały obszar nosił nazwę Łemkowszczyzna (Łemkowyna). Łemkowie prócz Beskidu Sądeckiego zamieszkiwali również Beskid Niski i zachodnią część Bieszczad, ale to właśnie na tym obszarze ślady po ich kulturze zdają się być zachowane najlepiej. Na omawianym terenie znajduje się kilkanaście drewnianych cerkwi (kiedyś grekokatolickich, dziś często zamienionych na kościoły, być może dzięki czemu udało się je zachować od zniszczenia). Dość często, w odróżnieniu np. od cerkwi bieszczadzkich udało się w nich zachować kompletny ikonostas, a pisane na miejscu ikony dzięki pomocy lokalnej ludności przetrwały czasy wojennej zawieruchy. Jedne z najciekawszych obiektów znajdują się w Dubnem, Leluchowie, Jastrzębiku, Złockiem, Szczawniku, Andrzejówce, Miliku i Wierchomli Wielkiej. Aby zapoznać się z kulturą Łemków koniecznie należy wziąć udział w organizowanej każdego roku Łemkowskiej Watrze w Zdyni, w Beskidzie Niskim. Beskid Sądecki to również raj dla chcących podreperować swoje nadszarpnięte zdrowie, na kuracjuszy czekają renomowane ośrodki takie jak Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój czy Żegiestów-Zdrój, o licznych mniejszych nie wspominając. Działają tu liczne sanatoria, pijalnie wód mineralnych (praktycznie każda wieś ma własne ujęcie, a woda z nich potrafi zasadniczo się różnić), hotele, kwatery prywatne. Interesująca jest również baza tanich noclegów, na które liczyć można tak w największych kurortach jak i mniejszych wioskach.

Widok na Beskid Sądecki.

Widok na Beskid Sądecki.

 

Tanie noclegi w górach

Tanie noclegi znaleźć można również w działających na tym terenie prężnie schroniskach turystycznych: pod Bereśnikiem, na Przehybie, na Hali Łabowskiej, na Jaworzynie Krynickiej lub w Bacówce nad Wierchomlą. Interesującym miejscem, gdzie można uzyskać zakwaterowanie a także smacznie zjeść jest prywatne schronisko na Cyrli, prowadzone przez byłych dzierżawców obiektu na Hali Łabowskiej, po ich rozwodzie z PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze). Ciekawym miejscem jest położona niedaleko Żegiestowa-Zdroju Łopata Polska, półwysep wcinający się klinem w zakole Popradku, na którym ulokowało się kilka małych pensjonatów, spośród których szczególnie warte polecenia są Domek Krysi (tu także istnieje możliwość zorganizowania spływu Popradem) lub Pensjonat u Zosi, gdzie nie tylko odpoczniesz, ale i smacznie zjesz w bardzo przyjemnej atmosferze tworzonej przez tamtejszych właścicieli. Inną sprawą jest zima i oferowane przez region możliwości białego szaleństwa na stoku. Wiele miejscowości dysponuje stokami narciarskimi, największe i najpopularniejsze stacje to Kompleks Dwie Doliny (Wierchomla – Muszyna) oraz zagospodarowany dla potrzeb narciarzy teren na zboczach Jaworzyny Krynickiej.

Krynica to nie tylko narty ale i snowboard, kolejka gondolowa dowiezie Cię na szczyt Jaworzyny, gdzie pozostaje już tylko oddać się szaleństwu na jednej lub dwóch deskach. Jeździć można do woli i w zależności od umiejętności na wielu doskonale przygotowanych trasach, z których najbardziej zaawansowane technicznie spełniają również wymogi FIS. Kompleks narciarski Jaworzyna oferuje również możliwość zakwaterowania oraz wyżywienia w ciągle rozwijającej się bazie noclegowej. Bogate jest też zaplecze gastronomiczne – bary i restauracje o różnym standardzie obficie obsiadły bezpośrednie otoczenie szczytu. Jednakże, mimo tej całej infrastruktury, ogromne połacie gór ma we władaniu Matka Natura, leśne ostępy zamieszkują dość licznie wilki, dziki, rysie, sarny, jelenie, a także – podobno – niedźwiedź. Liczne ptactwo zajmuje głównie bezpośrednią okolicę rzeki, bardzo liczna jest tutaj populacja czapli siwej, pliszki, jeżyka, a nadrzeczne skarpy zamieszkuje bardzo mały acz ciekawy ptaszek nazywany zimorodkiem  . Wiele jeszcze można by napisać ciekawego w temacie tej części Beskidu, jednakże te już przytoczone fakty powinny Was zachęcić do odwiedzin tego nadzwyczaj interesującego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *