Browse By

Ciekawe kwatery na podróż w Karpaty

Nieograniczone bogactwo natury oraz niepowtarzalne widoki ściągają do Karpat co roku rzeszę fanów wspinaczki i podróżników poszukujących ekstremalnych przygód oraz pragnących przeżyć niezapomniane emocje. Karpaty cechują się różnorodnością co sprawia, że wypoczywający tam turyści nigdy się nie nudzą. Miłośnicy aktywnego wypoczynku w Karpatach z pewnością kochają, to że są one jednym z wyższych pasm gór w Europie. Po zdobyciu jednego ze szczytów rozpiera duma i radość, ponieważ jest to nie lada wyzwanie i ogromny sukces. W Polsce jak wiadomo najwyższy szczyt znajduje się na wysokości 2499 m.n.p.m pod nazwą Rysy. Po stronie polsko-słowackiej istnieje możliwość podziwiania Karpat i ich wspaniałych szczytów oraz wzniesień takich jak Gerlach (2655 m.n.p.m.) czy Durny Szczyt (2623 m.n.p.m ). Każdy kto raz spróbował wędrówki po Tatrach kończy właśnie w tym miejscu, by napawać się wspaniałymi widokami. Nic nie daje większej satysfakcji niż osiągnięcie wyznaczonego celu, czego zapłatą jest najpiękniejszy krajobraz gór. Polska ma to szczęście, że w jej południowej części posada, aż 5 regionów, w których znajdują się ze Karpaty. Starsze Karpaty wewnętrzne swoim zasięgiem obejmują Podhale oraz Pieniny. Podhale jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów przez turystów. Kultura, która zachowała się w niezmienionym stanie do dzisiaj podkreśla wyjątkowość tego miejsca i pozwala się w zupełności oderwać od mieszczańskiej rzeczywistości pełnej oficjalnego stylu i sztywnego zachowania. Naturalność górali zachwyca przyjezdnych i pomaga w zupełnym odprężeniu przy specyficznych warunkach jakie panują na Podhalu. Z kolei Pieniny posiadają ogrom atrakcji jednocześnie będąc jedną z krain rewelacyjnie przygotowanych pod względem organizacji komunikacji publicznej. Dla turystów niemiernie ważna jest dostępność wygodnych połączeń linii autobusowych, ponieważ po dużym wysiłku fizycznym zazwyczaj brak siły na samodzielny powrót do miejsca noclegowego.

Do najciekawszych atrakcji Pienin zalicza się spływ Przełomem Dunajca oraz krótki rejs wiodący między zamkami na terenie Niedzicy i Czorsztyna. Statki są przystosowane do przewozu pasażerskiego ze szczególnym naciskiem na możliwość podziwiania pejzażów przemieszczając się po wodach Zbiornika Czartoryskiego. Oprócz tego w Pieninach został stworzony szlak pieszo-rowerowy, na którym jazda rowerem staje się czym niecodziennym poprzez zniewalające widoki. W dużym stopniu przyczynia się do tego masyw górski w połączeniu z czystą i pięknie mieniącą się wodą. Taki zestaw pozostawia w pamięci wspaniały obraz, który człowiek jak najczęściej pragnie odświeżać. Dla miłośników przyrody kolejną atrakcją jest Pieniński Park Narodowy. Różnorodność siedlisk, występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz utwory geologiczne i nadprzeciętną siecią wód wprawiają w zachwyt przyjaciół natury. Badacze naukowi z pewnością mają w Pieninach szerokie pole do popisu ze względu na różnorakie obiekty, które można poddać różnego rodzaju badaniom. Tyle skarbów i atutów kryją w sobie Karpaty wewnętrzne zwane starszymi. Jednak walory turystyczne Karpat Polski nie zaprzestają na dwóch wcześniej wymienionych regionach, ponieważ istnieją również młodsze Karpaty Wewnętrze, do których wlicza się Bieszczady, Beskidy oraz Podgórze Karpackie.

Wypad w Karpaty z noclegiem.

Wypad w Karpaty z noclegiem.

Do Bieszczad oprócz wielbicieli przyrody przyjeżdża wielu historyków i sympatyków archeologii, gdyż na terenie Bieszczad znajdują się stanowiska pochodzące z epoki neolitu obejmujące lata 2500-1700 p.n.e., natomiast z trochę późniejszego okresu tzn. z epoki brązu można podziwiać odnalezione przedmioty należące do ludzi pierwotnych. Do dzisiaj zachowały się groty, strzały i bransolety ukazujące kulturę ówczesnych ludzi. Jak wskazuje historia Bieszczady były naturalną granicą oddzielającą państwo Polskie od Węgier co stanowiło w dawnych czasach ochronę przed napaściami i grabieżami. Polskie góry w swoim kanionie mają również takie skarby jak Beskidy i Podgórze Karpackie. W zależności od sąsiedztwa regionów przylegających do Beskid granice posiadają odrębne nazwy. Zgodnie z czterema kierunkami świata na północy Beskid graniczy Podgórze Karpackie, o którym będzie mowa nieco później. Z kolei na południu styka się z Pieninami oraz Obniżeniem Orawsko-Podhalańskim. Na zachodzie najdalej wysuniętym pasmem jest Beskid Śląsko-Morawski. Co do wschodniej granicy najczęściej używaną nazwą jest Beskid Płoński, z tym że w innych krajach ta część Beskid najczęściej jest uznawana za granicę Beskidów na Przełęczy Użockiej mieszczącą się pomiędzy Bieszczadami Zachodnimi, czyli polskimi oraz Bieszczadami Wschodnimi, czyli ukraińskimi. Podgórze Karpacki to w zasadzie podnóże Karpat z niewielkimi wzniesieniami do 600 m n.p.m. Jest to najlepsza dla początkujących odkrywców gór. Podgórze Karpackie przecina wiele dolin rzecznych m. in. Olzy, Skawy, Raby, Dunajca, Białej, Wisłoki, Wisłoka, Sanu w tym także dolina Wisły. Oprócz wielu rzek płynących na powierzchni ziemi Podgórze Karpackie kryje też wiele wód podziemnych. Wynika to z dużej przepuszczalności skał w rejonach występowania rzek oraz dużej ilości opadów trafiających do ich źródeł. Podgórze karpackie to istny raj dla hydrologów i pasjonatów krystalicznej wody. Klimat panujący u podnóża Karpat jest zdecydowanie łagodniejszy i umiarkowany w porównaniu do wyższych partii gór. Jeszcze jedną charakterystyczną cechą Podgórza Karpackiego jest podział na makroregiony (Pogórze Zachodniobeskidzkie i Pogórze Środkowobeskidzkie) oraz mezoregiony np. Pogórze Śląskie, Kotlina Jasielsko-Krośnieńska czy Pogórze Strzyżowskie.
Karpaty kryją w sobie wiele różnorodności dzięki czemu każdy może w nich znaleźć coś dla siebie. Z pewnością to główny powód, dla którego Karpaty tak licznie odwiedzają turyści z całego świata. W jednym miejscu skupiły się wszystkie najpiękniejsze widoki, toteż nie sposób wyobrazić sobie Karpaty bez obecności ludzi. Tym bardziej, że nie tylko góry zachwycają zmysły dotyczy to również miejsc noclegowych. W Karpatach jest wiele ciekawych kwater dedykowanych przede wszystkim w stronę przyjezdnych. Poprzez rozmaite warianty proponowanych noclegów jeszcze większą frajdą staje się podróżowanie po polskich górach. Należy przyznać, iż baza noclegowa w Karpatach jest jedną z najlepiej zorganizowanych w Polsce. Gęsta sieć punktów noclegowych jest bardzo pomocna przy długich szlakach, gdy jest za późno by wracać do punktu wyjściowego, przy którym znajduje się stała kwatera.
Punktami noclegowymi znajdującymi się tuż przy głównych szlakach wędrówkowych określa się mianem schronisk. Warunki panujące wewnątrz schronisk mają zapewnić podstawowe schronienie i dach nad głową. Nie brakuje tam niczego lecz nie należy spodziewać się luksusów. Przy ekstremalnych warunkach pogodowych panujących na szlaku może zdarzyć, się że tak samo będzie pod względem liczby osób będących wewnątrz budynku. Jak się okazuje pod czas trudnych warunków panujących w schronisku podróżni chętnie powracają do tych miejsc z mnóstwem wspomnień i dużo większym gronem znajomych.
Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas oraz przeżywać niezapomniane chwile ciekawą alternatywą i tanim noclegiem są pola namiotowe bądź camping. Przy odpowiednim przygotowaniu na każdą ewentualność w tym na załamanie pogody może być to całkiem przyjemnym doznaniem, po którym uczestnicy kończą wyprawę z bagażem cennych doświadczeń w trudnych warunkach.
Dość popularnymi ostatnimi czasami stały się karczmy wraz z zapewnieniem noclegu w stylu dawnych izb wiejskich. Jest to swoisty powrót do korzeni, tak jak było kiedyś. Głównym założeniem tego typu noclegu jest kultywowanie dawnych tradycji oraz rozpowszechnianie interesujących zabaw, śpiewów i kuchni polskiej. Pozwala to na przeniesienie się w zupełnie inny świat, odrębny od aktualnych standardów panujących w wielkich miastach. W karczmach dba się o naturalność i podtrzymywanie niepowtarzalnej atmosfery.

Wakacje w górach z tanimi noclegami.

Wakacje w górach z tanimi noclegami.

Dużo zależy też od tego w jakim składzie podróżuje się po górach. Ilość osób oraz ich poziom wiedzy w podróżowaniu po Karpatach zdobyty poprzez różne doświadczenia istotnie wpływają na to jak wygląda dana wyprawa w góry oraz w jakich warunkach spędza się noc. Profesjonaliści potrafią znaleźć tanie kwatery w dobrej lokalizacji o porządnych warunkach sanitarnych, gdzie po powrocie z gór można się odświeżyć i odpocząć po ciężkim wysiłku fizycznym. Co do ilości osób, im większa grupa podróżnych tym innego typu noclegi są dla nich dedykowane. Przy dużych wycieczkach zazwyczaj najbardziej odpowiedną opcją pod względem wielkości budynku i ceny są ośrodki wypoczynkowe. Są to obiekty specjalnie przystosowane do migracji dużych ilości osób w tym samym czasie. Poza tym oprócz wycieczki w góry w ośrodkach wypoczynkowych można skorzystać z innych typów rozrywek takich jak: kąpieli w basenie ośrodka wypoczynkowego, sauny czy rytmicznego aerobiku. Oprócz tanich noclegów ośrodek wypoczynkowy jest świetnie wyposażony w sprzęty sportowe. Możliwość wypożyczenia roweru do aktywnego zwiedzania okolicy albo nart porą zimową pozwala na pełnię szaleństwa na stoku.
Kolejnym wariantem ciekawego zakwaterowania jest przydrożny zajazd. Zdarza, się że będąc w okolicy Karpat przy okazji, ponieważ zdążamy w kierunku innego miejsca można poświęcić w drodze powrotnej jeden dzień na wycieczkę po Polskich górach. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w momencie podjęcia spontanicznej decyzji. Zajazdy charakteryzują się niewielkim kosztem noclegu za dobę oraz z reguły sporą ilością dostępnych pokoi do wynajęcia. Goście zatrzymujący się w zajazdach spędzają zazwyczaj jedną noc lub maksymalnie dwie. Nie planując wcześniej krótkiego pobytu w górach nie trzeba szukać ukrytych pensjonatów czy hoteli, ponieważ zajazdy są zlokalizowanie tuż przy głównych drogach transportowych, autostradach itp.
Karpaty zaskakują wielobarwnością

i rozmaitością przez co tak wiele osób uwielbia powracać w te strony. Warianty noclegu są w pełni dopasowane do potrzeb i różnych sytuacji niejednokrotnie zaskakujących przybyłych do Karpat turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *